ساختار معاونت


درباره معاونت


مؤسسه آموزش عالی علوم انسانی معطوف به نیازهای روز جهان اسلام در زمینه مدیریت جوامع و به منظور تربیت عالمان اسلامی در این عرصه، تأسیس گردیده و در سال های اخیر و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری(دام ظله) ، در مسیر تعالی خویش، برنامه ریزی های جدیدی را نیز جهت ایفای نقش مؤثر در اسلامی‏سازی علوم انسانی به انجام رسانیده است. بدیهی است تنوع ملیتی طلاب المصطفی(صلی الله علیه وآله) و حضور آنان در لایه های مختلف اجتماعی،‌ ظرفیت های عظیمی را ایجاد می نماید که می توان با کمک رشته های علوم انسانی اسلامی،‌ پیشرفت جوامع را مبتنی بر عقلانیت اسلامی، رقم زد. هم اکنون نیز برخی از فارغ التحصیلان مؤسسه، توانسته اند در سطح دولتمردان، مدیران و کارشناسان تأثیر گذار کشورهای مختلف مشغول به فعالیت شده و خدمات گران قدری را در زمینه های مختلف ارایه نمایند. بر اساس تجربیات به دست آمده از فارغ التحصیلان و فضای فرهنگی و اجتماعی جوامع متختلف ، این امر تا کنون واضح گردیده است که توانایی پژوهشی طلاب، به عنوان یکی از شاخص های مهم در تاثیرگذاری و عمق بخشی به فعالیت های مختلف مطرح بوده و تلاش در جهت تقویت این ابعاد، به منزله یکی از مهم ترین خدمات واحدهای آموزشی المصطفی(صلی الله علیه وآله)، محسوب می گردد.


به همین منظور، معاونت پژوهش مؤسسه آموزش عالی علوم انسانی، با بهره‌مندی از اداره های « امور پژوهشی»، «خدمات پژوهشی» و «کتابخانه‏ و بانک‌های اطلاعاتی» و همچنین «واحد برنامه‏ریزی و ارزشیابی» و با هدف کمک به بهبود و ارتقاء سطح پژوهشی دانش‏پژوهان به شیوه علمی، مجموعه‏ای از فعالیت‏ها و خدمات مورد نیاز را به اقتضای شرایط و نیازها، برای اعضای محترم هیئت علمی، اساتید و به ویژه طلاب دانش‏پژوه برنامه‏ریزی و ارائه می‏نماید.


بدیهی است که یکی از مهم‏ترین وظایف هر مجموعه ای، ارایه گزارش دوره‏ای و مستمر با هدف بازخوردگیری از اقدامات انجام شده و در نتیجه به کارگیری شیوه‏های بهتر عملکردی می‏باشد، بر همین اساس، معاونت پژوهش مؤسسه آموزش عالی علوم انسانی نیز گزارش فعالیت‏های این معاونت را در دو بخش: گزارش فعالیت های سال 1394 و گزارش فعالیت های معاونت پژوهش از ابتدا تا انتهای سال 94، آماده نموده که در قالب این کتابچه ارایه می گردد.


در جهت تقویت فعالیت های جاری و برنامه ریزی جهت انجام برنامه های مورد نیاز جدید، از همه اندیشمندان گرامی تقاضا می‏شود با ارائه پیشنهادات خویش، ما را در انجام وظایف محوله به نحو احسن یاری نمایند.


شرح وظایف دفتر معاونت پژوهش

دفتر معاونت جایگاهی است که هماهنگ کننده امور اجرایی معاونت بوده و ضمن تسهیل فعالیت های جاری، پیگیری امور محوله را بر عهده می گیرد. بر این اساس مهم ترین وظایف دفتر عبارت است از:


شرح وظایف دبیر شورای علمی

ماموریت اصلی دبیرخانه شورای علمی، هماهنگی تشکیل جلسات شورای علمی مؤسسه، تنظیم صورتجلسه و پیگیری مصوبات آن می باشد. در ذیل به اهم وظایف دبیرخانه شورای علمی اشاره می‏شود:


واحد برنامه ریزی وارزیابی پژوهشی

ماموریت اصلی واحد برنامه‏ریزی و ارزیابی پژوهشی، ارایه برنامه های لازم جهت بهبود کیفیت و کمیت فعالیت‏های پژوهشی و نظارت بر حسن اجرای قوانین و آئین‏نامه‏های ابلاغی می‏باشد. در زیر به بخشی از اهم این وظایف اشاره می‏شود


شرح وظایف اداره امور پ‍ژوهشی

ماموریت اصلی اداره امور پژوهشی، شناسایی و جذب دانش‏پژوهان محقق مستعد و توانمند و ایجاد بستر مناسب برای پرورش و تقویت بنیه پژوهشی‏ این طلاب می‏باشد. همچنین ثبت فعالیت های پژوهشی طلاب و معرفی آثار علمی آنان یکی دیگر از مأموریت های مهم این اداره است. در ذیل به اهم این وظایف اشاره می‏شود:


شرح وظایف اداره خدمات پ‍‍ژوهشی

ماموریت اصلی اداره خدمات پژوهشی، مدیریت فعالیت های جمعی پژوهشی بوده و در این راستا اقدام به شناسایی و جذب دانش‏پژوهان مستعد و خلاق در قالب انجمن های علمی به منظور مشارکت و بهره‏گیری از توانمندی و خلاقیت آنان در فعالیت‏های علمی گروهی می‏نماید. در ذیل به اهم این وظایف اشاره می‏گردد:


شرح وظایف اداره کتابخانه وبانک های اطلاعاتی

ماموریت اصلی اداره کتابخانه و بانک‏های اطلاعاتی، ساماندهی امور مربوط به کتابخانه های تخصصی و عمومی،‌ تقویت و توسعه بانک های اطلاعاتی به منظور بهره برداری اعضای هیأت علمی،‌اساتید و طلاب و انتشار نشریات علمی-پژوهشی و علمی-تخصصی می‏باشد. در زیر به بخشی از اهم این وظایف اشاره می‏شود:


معرفی معاون پژوهش


نام سید مهدی
نام خانوادگی طاهری
پست الکترونیک seyedmehditaheri@gmail.com
وبلاگ seyedmehditaheri.blogfa.com

آئین نامه های پژوهشیآرشیو آئین نامه ها

فرم های پژوهشیآرشیو فرم ها

مطالعات اسلامی در حوزه علوم انسانیآرشیو دیدگاه ها

نشست ها و همایش هاآرشیو نشست ها

کرسی های نظریه پردازیآرشیو نظریه ها

انجمن های علمی


انجمن های علمی، جایگاهی برای فعالیت های خودانگیخته طلاب در عرصه های مختلف پژوهشی است. این انجمن ها، بر اساس رشته های علمی موجود در مؤسسه تأسیس شده و حضور فعالی در حوزه کاوش های علمی دارند و از این جهت، به طور جدی مورد حمایت های برنامه ای معاونت پژوهش قرار گرفته اند. در سال 1394، انتخابات اعضای شورای انجمن ها برگزار گردید که در آن، تعداد 249 نفر شرکت داشتند و اعضای جدید،‌ معرفی و مشغول به فعالیت گردیده اند.


همچنین، در سال 94 انجمن حقوق، به دلیل تعداد بالای طلاب دانش پژوه، به دو انجمن حقوق عمومی و حقوق خصوصی تقسیم شد و در نتیجه، هم اکنون تعداد 8 انجمن علمی در حال فعالیت می باشند که اسامی آنان به شرح ذیل است:

مدیریت

... ادامه

اقتصاد

... ادامه

تبلیغ و ارتباطات

... ادامه

حقوق خصوصی

... ادامه

حقوق جزاء

... ادامه

جامعه شناسی

... ادامه

علوم تربیتی

... ادامه

علوم سیاسی

... ادامه


نشریات عمومیآرشیو نشریات

کتب منتشر شدهآرشیو کتاب ها

تازه های نشرآرشیو تازه ها

محققان برترآرشیو محققان

کارگاه های علمی پژوهشیآرشیو کارگاه ها

طرح های پژوهشی


در حال بروز رسانی

مسابقات علمیآرشیو مسابقات

سفرهای علمیآرشیو سفر ها

اخبار معاونت

1- همایش بخش پولی – مالی؛ چالش ها و راهکارها از منظر اسلام

جلسه دفاعیه پایان‌نامه

1395/12/07

جلسه دفاعیه پایان‌نامه

1395/12/07

جلسه دفاعیه پایان‌نامه

1395/12/01

جلسه دفاعیه پایان‌نامه

1395/11/28

جلسه دفاعیه پایان‌نامه

1395/11/26


آرشیو اخبار

اطلاعیه های معاونت

برنامه همایش و تاریخ برگزاری همایش

زمان برگزاری همایش بین المللی انقلاب اسلامی ایران

1398/01/22

آرشیو اطلاعیه ها

ارتباط با ما