ارسال به دوست

گزارش همایش بخش پولی – مالی؛ چالش ها و راهکارها از منظر اسلام

گزارش همایش بخش پولی – مالی؛ چالش ها و راهکارها از منظر اسلام


خلاصه
سخنرانی های همایش


پنجشنبه 19 اسفند  1395 – ساعت:  9 - 8:30
سخنران: حجت الاسلام و المسلمین دکتر  ثابت
 (دبیر علمی همایش)

سخنران: حجت الاسلام و المسلمین دکتر  ثابت

در ابتدای  همایش حجت الاسلام و المسلمین دکتر ثابت ضمن خیر مقدم به اساتید و دانش پژوهان حاضر، مسئله بانکداری را با سابقه ی در حدود بیش از نیم قرن  دانسته و شهید صدر و شهید مطهری را پیش قراولان آن معرفی کردند. ایشان اهمیت این مسئله را با پیروزی انقلاب اسلامی  در ابعاد  مسائل حاکمیتی  مطرح کردند که مفاهیم جدیدی غیر از حذف ربا  از قبیل؛ مباحث خصوصی سازی، کارایی، بحث اقتصاد مقاومتی و بحث الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و در حوزه اندیشه بحث اسلامی سازی علوم انسانی را در این زمینه مطرح کردند، که از طرف مقام معظم رهبری تبیین شده است.
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد موسسه عالی علوم انسانی با توجه به بحث رسالت جهانی جامعه المصطفی العالمیه به ارتقای ظرفیت  علمی، آموزشی و پژوهشی موسسه عالی علوم انسانی و گروه اقتصاد اشاره کردند و  به آمار دانش پژوهان مشغول به تحصیل در دوره های دکتری (20 نفر دانشجو)،  ارشد (30 نفر) و فارغ التحصیل ارشد ( بیش از20 نفر ) بیان کردند که  با ضمیمه ی  طلاب جدید میهمان  و دانشجویان عراقی  و مجموعه فقه الاقتصاد را بیش از 100 فعال علمی دانستند که به  جامعه ی علمی   خدمت می کنند. همچنین با معرفی میهمانان و سخنرانان حاضر در همایش و مقالات برگزیده ارائه شونده در آن، خاطر نشان کردند که مجموعه مقالات این همایش چاپ و نشر خواهد شد.


_________________________________________

پنجشنبه 19 اسفند  1395 – ساعت:  10 - 9
سخنران: دکتر  پرویز داودی
 (مدیر گروه اقتصاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره))

حجت الاسلام و المسلمین دکتر  سید عباس موسویان

اولین سخنران در این همایش دکتر پرویز داوودی ریاست گروه اقتصاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) بودند که صحبت شان را در ارتباط با مسائل پولی و بانکداری اسلامی ارائه دادند. ایشان وضع کنونی بانک های موجود در ایران را  در ارتباط با ربوی بودن و کارایی نداشتن آنها رضایت بخش ندانستند. ایشان با  نگاه اجمالی به تحول پول ماهیت اصلی شغل بانکداری  را همراه با قرض ربوی  دانسته و نرخ ارجحیت زمانی برای پول را   به لحاظ اقتصادی قابل توجیه ندانستند. همچنین با اشاره به حق آقایی بانکها، از هزار سیصد تریلیون تومن نقدینگی موجود در جامعه، 88 درصد آن را خلق کرده ی بانکها و فقط 12 درصد آن را سهم  بانک مرکزی بیان کردند.
ایشان نظام بانکداری در اثر این حق آقایی و خلق پول، دارای قدرتی دانستند  که بدون هیچ نظارتی فعالیتهایی   شبیه قرض ربوی  و با نتایج  قرض ربوی دارد، که  منشاء بحرانهای اقتصادی فعلی از جمله  افزایش اختلاف طبقاتی، ترویج دلالی و معوقات میلیاردی بانکی شده است.   چون سپرده ها را از مردم می گیرند و در اختیار یک افراد معدود می گذارد  و آنها  اگر راه داشته باشد وارد بازارهای اقتصادی مختلف از قبیل؛ مسکن و طلا و واردات اجناس خارجی و ... می شود، اقتصاد را با عدم تعادل و رکود تولیدات داخلی مواجه می کند.
 ایشان از باب نمونه رشد تولیدات در کشور در سال 94  را یک درصد اعلام کردند، در حالیکه  نقدینگی 30 درصد  و  قیمت متوسط 12 درصد افزایش داشته و سرعت گردش پول 26 درصد کاهش داشته   است.  میزان تسهیلات اعطایی بانکها در این سال   402000  میلیارد بوده است، که بالای 70 درصد آن به بخش بازرگانی برای واردات رفته است.  و 260000 سرمایه در گردش پولی بانکدها بوده است و میزان معوقات بانکها را بعد از توافقاتی که کرده اند،  100 هزار میلیارد تومان بیان کردند که در صورت عدم توافق در حدود 200 هزار میلیارد معوقه داشتند یعنی یک پنجم کل نقدینگی اینها معوقه داشتند.
همچنین این استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی، با بیان نسبت تسهیلات سرمایه به کل سرمایه که باید 90 درصد باشد،  این میزان را در شرایط فعلی بانکداری تا 170 درصد افزایش داشته است. افزایش تعداد شعب  از ده هزار شعبه به 22 هزار شعبه را از جمله مباحث و کارکرد بانکداری روز مطرح کردند و هر شعبه به طور متوسط 50 هزار میلیارد تومان گردش پولی داشته است. در حالیکه در واقع گردش پول هر شعبه در کشورهای در حال توسعه هفت برابر شعبات ماست و یک بانک خوب  در شرایط امروز  4000  شعبه در 70  کشور دنیا دارد و این رقم معادل تعداد شعب بانک ملی  در ایران است.
دکتر داوودی در پایان سخنرانی خویش مشکل توزیع ناعادلانه و معوقات بالای بانکی در کشور را اعطای حق آقایی بدون نظارت  به بانکها دانسته که نتایج آن را در رکود تولیدات داخلی مشاهده می گردد.

پنجشنبه 19 اسفند  1395 – ساعت:  11 - 10
سخنران: حجت الاسلام و المسلمین دکتر  سید عباس موسویان
 (مدیر گروه معارف اسلامی و مدیریت مالی دانشگاه امام صادق (ع))

حجت الاسلام و المسلمین دکتر  سید عباس موسویان

سخنران دیگر این همایش پولی و مالی، جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر موسویان بودند که به مباحث و چالشهای امروزی صنعت بانکداری با تکیه و تاکید بر محورهای دغدغه ی مراجع عظام تقلید پرداختند. ایشان اساتید و طلاب حوزوی را به عنوان مسئول و رفع این دغدغه ها و ارائه دهنده ی راهکارهای اسلامی در این زمینه دانستند. مخصوصا در مقطع کنونی که مجلس و دولت در صدد تغییر اصلاح قوانین بانکی هستند. عضو شورای فقهی بانک مرکزی،  چهار تا محور در این زمینه را از مهمترین دغدغه ها مطرح کردند. محور اول معاملات صوری ،  غیر واقعی و تخلف  از مفاد قراردادها اعلام کردند، که ایشان علل و عوامل مختلفی   مثل؛ برداشت نا صحیحی از بانک اسلامی داریم و آن را یک موسسه خیریه می دانیم ، در حالیکه اینجا تجارت خانه اسلامی و یک بنگاه اقتصادی است و هر کس دنبال منافع خودشان هست.
علت دوم این مسئله ضرورت ابزار سازی مناسب بر اساس نیازهای جامعه  می باشد و بر اساس نوع آنها بهترین قراردادها را از جهت شناسایی تناسب طبقه بندی و ارائه و پیشنهاد کنیم، حتی ممکن است در این مسیر به این نتیجه برسیم که قراردادهای موجود جوابگو نیستند و خودمان قرار داد مناسب نیاز تولید کنیم.  محور دوم که در سخنان مراجع بزرگوار مطرح است، بحث نرخ های سود بانکی است، این نرخها به گونه ای است که برای گیرندگان تسهیلات موجب اجحاف، مانع تولید و رشد سرمایه گذاری است.
ایشان راهکار حل این دغدغه را استخراج نرخ های سود متناسب از بخش واقعی اقتصاد و ارائه آن در بانکداری می باشد. دکتر موسویان دغدغه سوم  مراجع را  بحث وجه التزام در قراردادهای بانکی بیان کردند. ضمن ابراز نگرانی از نرخ مطالبات معوق در نظام بانکی  میزان رسمی اش را 14 درصد و غیر رسمی اش را اگر کاملا شفاف سازی شود شاید به 20 درصد هم برسد. در حالیکه این آمار در چین نهم دهم درصد یعنی زیر یک درصد است. در کشورهای آمریکای لاتین در حدود دو درصد، در کشورهای آسیایی حدود 5 تا 6 درصد است.
ایشان با قبول امر دَین در اسلام و اختصاص بزرگترین آیه مربوط به آن در قرآن به اهمیت و قبول معاملات مدت دار پرداختند و بحث وجه التزام  را موجه دانستند. و دیدگاه مراجع تقلید در قبول و بیان آن، سه دیدگاه عمده بیان داشتند، که بر اساس نظر شورای نگهبان  ربا نمی باشد، اما مردم مکلف است بر اساس نظر مرجع تقلید خودش رفتار کند و دانش پژوهان حوزه هم با تحقیق راهکاری پیدا کنند که این اختلاف فتوا را به اتحاد برسانند و مدل عملیاتی ارائه دهند. ایشان همچنین به راهکار کمسیون اقتصادی مجلس اشاره کردند که وجه التزام را به یک تعزیر مالی تبدیل کرده است، که اگر رأی بیاورد، اصطلاحا این اختلاف برداشته می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر موسویان دغدغه اخیر مراجع بزرگوار را بحث حلیت کار و اشتغال کارمندان بانکی بیان کردند و مبنای فقهی اشتغال در اسلام را کار بیان کردند که اگر کار مباحی باشد، دستمزد حلال می باشد. اگر کار حرامی باشد، دستمزد آن نیز حرام می شود.

______________________________________________
پنجشنبه 19 اسفند  1395 – ساعت:  12-11
سخنران: حجت الاسلام و المسلمین دکتر  حسن آقانظری
 (مدیر گروه اقتصاد م‍ؤسسه آموزش عالی علوم انسانی)

حجت الاسلام و المسلمین دکتر  حسن آقانظری

سخنران پایانی این همایش جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر آقا نظری  بودند که ایشان با تفکیک بین پول اعتباری و اعتبار پولی خاطر نشان کردند که هنوز مباحث و ادبیات اعتبار پولی به  حوزه نیامده است. ایشان ضمن دسته بندی کشورهای جهان به  اقتصادهایی که بازار سرمایه شان بر اساس پایه ی بانک یا   پایه ی بازار است، بیان داشتند که؛  در ایران بازار سرمایه مان بر اساس بانکداری و بانک است و ساختار ساده و اولیه ی آن بر این اساس هست که  بر اساس بهره پول جمع می کند، بر اساس بهره هم پول را توزیع می کنم.
دکتر آقا نظری مشکل پایه بازار و بازار بورس را عدم شفافیت اطلاعات شرکت های موجود در بورس آن کشور دانستند و راهکار خاص ایشان تخصصی شدن بانکهاست و عبارت از این است که بین هر دو پایه  یک ترکیب مناسب به وجود بیاوریم و بر اساس آن بازار سرمایه را سامان بدهم و نظارت بانک مرکزی به عنوان  یک نظارت واقعی نیز در آن داشته باشیم.  
در پیشنهاد ایشان با تخصصی شدن بانکها، شرکت هایی تحت پوشش بانکها با افزایش و رونق  سرمایه گذاری سامان می یابد و در نتیجه بازار سرمایه  با جایگزین کردن نرخ سود واقعی به جای بهره، سرمایه و سودش به شما بر می گردد و نواقص پایه بازار که نبود اطلاعات شفاف  بود از بین می رود. آن وقت است که  نه تنها مردم ایران بلکه سایر مسلمانان هم در این اقتصاد بدون ربا سپرده گذاری می کنند.


مقالات ارائه شده
و
سایر برنامه ها


• قرآئت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط حجت الاسلام نصراله اسدی

حجت الاسلام نصراله اسدی

• پخش سرود جمهوری اسلامی

سرود جمهوری اسلامی

• ارائه مقالات برگزیده
•  حجت الاسلام سید مهدی معلمی؛ ارائه مقاله «معیارهای قرآنی فرایندهای مالی»

حجت الاسلام سید مهدی معلمی

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید عباس موسویان با حضور در جایگاه به ایراد سخنرانی پرداختند.

• حجت الاسلام انصاری؛ ارائه مقاله «بررسی کارآیی در بانکداری اسلامی»

حجت الاسلام انصاری

• حجت الاسلام محمدداود محمدی ؛ ارائه مقاله «تحلیل عدالت و ریسک بازار سرمایه»

حجت الاسلام محمدداود محمدی

• حجت الاسلام نادر حقیقی؛ ارائه مقاله «بانک، واسطه مالی ارتباط دهنده بخش پولی و بخش واقعی»

حجت الاسلام نادر حقیقی

• سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین معارفی (نماینده جامعه المصطفی (صلی الله علیه وآله) العالمیه در کشور غنا)

حجت الاسلام و المسلمین معارفی

• پذیرایی و ناهار

پذیرایی و ناهار

 

همایش بخش پولی – مالی؛ چالش ها و راهکارها از منظر اسلام

همایش بخش پولی – مالی؛ چالش ها و راهکارها از منظر اسلام

شماره خبر:٨٤١٥٤     تاریخ: دوشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٥    تعداد بازدید: 1278

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: